Dünya üretiminin sadece %10'luk kısmı yüksek kalitede sızma yağ kabul edilmektedir. Geri kalanı, lezzet kalitesini ve aromayı bozan, yabancı maddelerden arındırılmak üzere rafinerilere gönderilmek zorundadır.
  • Extra Sızma Zeytin Yağı
  • Sızma Zeytin Yağı
  • Lampant Zeytin Yağı
  • Rafine Zeytin Yağı
  • Riviera Tipi Zeytin yağı
  • Pirina Zeytin Yağı
Extra Sızma Zeytin Yağı
    Bu en üst kalitede ve nefasette zeytin yağıdır. Sızmadır, işlem görmemiştir ve asit derecesi % 0.8'den düşüktür. Bu tip yağlar kusursuz aroma, lezzet ve rege sahiptir. En
ideal kullanım yerleri çiğ olarak, salatalar, balık yemekleri ve ekmek bandırmadır.
Sızma Zeytin Yağı
    Bu tip yağlarda herhangi bir işlemden geçmemiş yağlardır. Halen çiğ kullanıma uygundur. Asit derecesi % 0.8 ile % 2 arasındadır.
Lampant Zeytin Yağ
    Bu tip yağlar asit derecesi % 2 ile % 3.3 arasında olanlardır. Kotu lezzete ve hoş olmayan aromaya sahiptirler. Direkt tüketimden ziyade rafine edilmeye uygundurlar.
Rafine Zeytin Yağı
    Asit derecesi %3.3'den fazladır ve kimyasal / isil prosesler ile rafine edilerek kotu renk, lezzet ve aromalardan arındırılırlar. Rafinasyon sonrası elde edilen yağ herhangidir renk, lezzet ve tat içermez. Yabancı maddeler ve asit tamamen yok edilmiştir. Bu tip yağlar direk olarak tüketiciye sunulmazlar.
Riviera Tipi Zeytin yağı
    Bu tip yağlar rafine zeytin yağına sızma zeytin yağı karıştırılarak elde edilir. Karışım yapmaktaki tek amaç, rafinasyon sırasında yok edilmiş olan aroma, renk ve lezzetin bir miktar da olsa geri kazandırılmasıdır. Bu tip yağlar %1.5'den fazla asit içermeyecek şekilde karışım sırasında ayarlanırlar.

Pirina Zeytin Yagi
    Bu tip yağlar hidrolik pres sıkma / santrifuj aşamasından sonra geriye kalan pirina atıklarının içinde kalan az miktardaki yağın tekrar pirina fabrikalarında kimyasal yöntemler ile çıkartılması ve rafine edilmesi ile elde edilir. Bir miktar sızma yağ ile karıştırılarak lezzet kazandırılır. Bu tip yağlar %1.5'den asit içerecek şekilde ayarlanır ve hiçbir şekilde zeytin yağı olarak etiketlenmemelidir. Ülkemizde satısı yoktur. Yabancı ülkelerde sadece kızartma yağı olarak satılmaktadır.
Zeytin Yagi Siniflandirmasi